wtorek, 8 marca 2016

Co oznacza kolor i rodzaj kwiatów?


Często dostajecie kwiaty w prezencie? Patrzycie na nie pod kątem „znaczenia”? Wierzycie w to, że kolor czerwony oznacza miłość, biały niewinność, a żółty zazdrość? Dzisiaj, z okazji Dnia Kobiet, postanowiłam napisać kilka zdań o znaczeniu kwiatów.  :)
Zacznę od róży…


Róże są piękne, wielobarwne i najczęściej wykorzystywane w bukietach. Czerwone róże są oznaką niekończącej się miłości – wiernej, pięknej, odwzajemnionej. Białe róże są wyrazem szacunku do drugiej osoby. Ponoć, wręczając ten biały kwiat ukochanej pokazujemy jej, że jest nasza pierwszą miłością. Różowe róże symbolizują przyjaźń.
 
 Żółte róże ponoć mogą sprawić przykrość obdarowywanej osobie. Kwiaty te oznaczają brak zaufania, nieuczciwe zamiary i zazdrość. Natomiast pomarańczowe róże są oznaką pożądania, które może doprowadzić do zdrady. 


Tulipany…. 


Z Dniem Kobiet związany jej zwyczaj obdarowywania kobiet żółtymi tulipanami. A dlaczego? Ponieważ są to kwiaty typowo wiosenne i łatwo dostępne. Ciekawostką jest, że czerwony  tulipan oznacza miłość i nadzieję, że uczucie to będzie trwać wiecznie. Tymczasem żółty tulipan to symbol miłości beznadziejnej, która wkrótce przeminie. Wewnątrz kwiatu znajduje się czarna korona, symbolizująca wielką namiętność. Różowe tulipany wyrażają zamiar zaopiekowania się drugą osobą.Fiołki („zapomniałeś o mnie”)

 

Kwiaty te symbolizują miłość połączoną ze smutkiem i odrobiną żalu. Te dwa uczucia wynikają z oddalenia się od siebie dwóch osób. 
Chryzantemy

 

Kwiaty te kojarzą się z Dniem Wszystkich Świętych Zmarłych. Wydaje się, że NIE MOŻNA i NIE WOLNO obdarowywać się tymi kwiatami. Tymczasem znaczenie tych kwiatów jest zupełnie inne, dlatego znaczna część ludzi uważa, że chryzantemy potrzebują odczarowania :)

Czerwone chryzantemy to symbol stabilności w związku. Różowe chryzantemy świadczą o całkowitym oddaniu osoby. Dostając złote chryzantemy możesz być przekonana, że osoba, od której otrzymałaś kwiaty ciepło i pozytywnie myśli o tobie.Jaki dostaliście dziś kwiat? U mnie były białe róże, ale tak szczerze to nie wierzę w tą symbolikę kwiatów :) Powiem tylko tyle, że miło jest od czasu do czasu rozerwać się czytając takie ciekawostki.

2 komentarze:

  1. W sumie to nie rozumiem tej całej symboliki kwiatów. Jak dla mnie wszystkie są piękne, w każdej odmianie i kolorze :) Czy faktycznie ma to jakieś głębsze znaczenie? Nie sądzę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja dostałam czerwone tulipany ;)

    OdpowiedzUsuń